David Lobotka: „V Techmanii jsme vytvořili černou díru“

Dle svých vlastních slov má v Techmanii na starosti hlavně to, abyste zde po jejím znovuotevření v březnu roku 2014 nenalezli jen čtyři prázdné stěny. Zodpovídá za vývoj nových exponátů, zvolení vhodné grafiky a proškolení zaměstnanců science centra, aby věděli jak s jednotlivými exponáty zacházet a jak je odpovídajícím způsobem prezentovat návštěvníkům. V článku níže Vám představíme Davida Lobotku, vedoucího vývojového oddělení Techmania Science Center.

David nastoupil do Techmanie v roce 2008, ještě před samotným otevřením. Při dokončování diplomové práce se dověděl, že Techmania hledá edutainery (popularizátory vědy a techniky; pozn. redaktora) z učitelských oborů. Přihlásil se na výběrové řízení a od té doby je Techmania jeho druhým domovem. „Začínal jsem na place jako edutainer, staral jsem se o návštěvníky a zhruba po dvou letech jsem začal dělat programového manažera, což byla spíš kancelářská práce, kde jsem vymýšlel vzdělávací programy pro školy. Když jsme začali přemýšlet o nové a větší Techmanii, ředitel mi nabídl, jestli nechci vést vývojové oddělení, a tak jsem tu,“ popisuje David postup své kariéry.

Přípravu úplně prvních show v Techmanii popisuje jako lehce anarchistický proces: „Co si člověk vymyslel, to se mohlo téměř ihned realizovat. Ale to asi patří ke zrodu každého nového projektu, kdy lidé přicházejí každý den s novými nápady a zkoušejí, které budou fungovat.“ Dnes již vše podléhá mnohem přísnějším kritériím, které mají zachovávat jednotnou koncepci, odpovídat nastavené úrovni a činit nabídku science centra co nejpestřejší. Právě i díky získaným zkušenostem „na place“ a také kvůli absolvovaným cestám do dalších světových science center je dnes David k novým nápadům často mnohem kritičtější: jeho cílem je udržovat v Techmanii jistý standard a dohlížet jak na kvalitu, tak i na předvádění show návštěvníkům. „Představa, že zde vytvoříme něco úplně nového, co ještě nikde jinde není, asi není úplně správná. Tedy až na vzácné případy, kterých tu také pár máme. Science centra jako taková existují ve světě od 60. let 20. století a na exponátech pro ně pracuje spousta lidí. Ale vždy se snažíme ve světě zavedené exponáty nějak inovovat, přizpůsobit je našim návštěvníkům, aby je co nejvíce bavily.“

Když by měl jmenovat dva nejzajímavější projekty, na kterých právě pracuje, pak je to expozice Lidské tělo a Vesmír. Pokud jde o první jmenovanou, tak ta klade důraz hlavně na aktivitu jedince, na prozkoumání možností jeho vlastního těla. „Poslední, co byste mohli v Techmanii čekat, je návštěva dalšího muzea biologie,“ zdůrazňuje Lobotka. „Návštěvníci zde budou běhat, skákat, hrát si s rovnováhou a vyzkouší své vlastní síly třeba porovnáním se zvířetem. Poběží a vedle nich uvidí, jak rychle poběží slepice, jestli ji dokážou předstihnout anebo zda si troufnou na závod s divokým králíkem nebo medvědem grizzlym.“

Při zmínění vesmírné expozice se začne lehce usmívat a svěřuje se, že nedávno vytvořili s kolegy v Techmanii vlastní černou díru. Sice není tak nebezpečná jako ta skutečná v hlubokém vesmíru, ale návštěvník díky ní pochopí principy jejího fungování a dozví se, proč do sebe pohlcuje nejen předměty, ale také i veškeré světlo. „Návštěvník bude postaven před obraz vesmíru a jeho cílem, bude takovou černou díru najít a bezpečně ji identifikovat. Toho však bude schopen jen po důkladném pochopení její podstaty,“ zakončuje David Lobotka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *